fbpx

Pilvo pūtimas

Pilvo pūtimas

Dujų atsiradimas - fiziologinis natūralus procesas

Oras į virškinamąjį traktą patenka ryjant, ar pasigamina dėl paties žarnyno veiklos. Normaliai žarnose būna apie 100–200 ml susikaupusių dujų , kurios susidaro virškinant maistą. Oro pašalinimas per tiesiąją žarną vidutiniškai ~15 (10-25) kartų per dieną yra normalus reiškinys. Dujų mišinys, esantis žarnose sudarytas iš 5 rūšių bekvapių dujų- azoto, vandenilio, anglies dvideginio, metano ir deguonies. Nemalonų žarnyno dujų kvapą sukelia sieros turinčių komponentų bei skatolo ar indolo priemaiša- šie junginiai išsiskiria virškinimo procese, veikiant žarnų bakterijoms.

Meteorizmas

Meteorizmas (lot. meteorismus- pilvo pūtimas) – tai subjektyvus padidėjusio spaudimo pilve pojūtis, dažniausia lydintis funkcines žarnų ligas. Meteorizmas vargina 16 – 30 proc. visos populiacijos, 43 proc. tokių pacientų naudoja vaistus ir tik 16 proc. iš jų kreipiasi į gydytojus. Nors meteorizmas nėra rimta liga, tačiau net ketvirtadalis pacientų nurodo, kad nemalonus pojūtis pilve mažina darbingumą ir sutrikdo kasdienę veiklą.

Kodėl kaupiasi dujos

  • Sutrikus kvėpavimui per nosį.
  • Geriant gėrimus per šiaudelį, geriant gazuotus gėrimus
  • Blogai sukramtant maistą ar kalbant valgio metu – daugiau oro nuryjama kartu su maistu
  • Gausiai vartojant maisto, turinčio padidintą oligosacharidų kiekį (ypač ankštiniai ir kitos daržovės – kopūstai (Briuselio ir žiediniai), švieži svogūnai, brokoliai, salierai, ridikėliai, agurkai, kai kurie vaisiai – obuoliai ir arbūzai, vynuogės, razinos, bananai)
  • Netoleruojant tam tikrų maisto produktų – pavyzdžiui pieno, grybų.
  • Esant mechaninėms kliūtims , trukdančioms žarnų turinio tranzitui (sąaugos, stenozė, navikai)
  • Sutrikus virškinamojo trakto motorikai (ūminių infekcijų, apsinuodijimų metu, išsivysčius pilvaplėvės uždegimui)
  • Sulėtėjus žarnyno veiklai (pavyzdžiui esant vidurių užkietėjimui)
  • Pilvo pūtimui didelę reikšmę turi stresas, nejudrus gyvenimo būdas

Mechanizmas

Patekusios į organizmą dujos susimaišo su žarnyne esančiomis gleivėmis ir suformuoja tirštas putas, sudarytas iš daugybės dujų burbuliukų. Dujos iš jų negali laisvai pasišalinti, ima kauptis. Susikaupusios dujos tempia žarnų sieneles, žarnos ima stipriau susitraukinėti, bandydamos išstumti susidariusius “dujų kamščius”. Šioms putoms slankiojant žarnynu iš vienos vietos į kitą, girdimas pilvo gurgėjimas. Dėl visų šių priežasčių skauda pilvą, sutrinka maisto medžiagų virškinimas ir pasisavinimas žarnyne. Kuo blogiau pasisavinamas – tuo dar labiau didėja dujų kaupimasis. Susikuria ydingas ratas – dujų susikaupimas žarnyne skatina spartesnį jų susidarymą ir kaupimąsi.

Kaip palengvinti pilvo pūtimą

Gydymas priklauso nuo meteorizmą sukėlusios priežasties:
  • Jei meteorizmą sukėlė žarnų obstrukcija, būtina atkurti žarnyno praeinamumą (spazmolitikai, chirurginė procedūra ar kt.). 
  •  nevartoti gėrimų ir maisto produktų, skatinančių gausų dujų susidarymą žarnyne
  • anatominis pilvo masažas ir faradizacija (impulsinės srovės terapija). 
  • Specialus rektalinis vamzdelis, įstatytas išangėn, padeda dujoms pasišalinti iš apatinės storųjų žarnų dalies. Kritiškai atvejais, kai pilvo pūtimas pasiekia gyvybei pavojingą laipsnį, gali būti atliekama žarnų punkcija troakaru pro pilvo sienelę.
  • Isterinis neurogeninis pilvo pūtimas yra gerybinis, jo epizodai praeina, bet linkę kartotis, standartinės gydymo priemonės paprastai neveiksmingos.
  • jei dujų kaupimasis žarnyne vargina nesmarkiai, gali būti vartojamos liaudies medicinos priemonės pilvo pūtimui mažinti: aguonų grūdeliai (sėklytės), pipirmėtė, šaltmėtė, kmynai, cinamonas, gvazdikėliai, muškato riešutas, anyžiai, pankolis.

Simetikonas - pilvo pūtimui palengvinti

Simetikonas – dažniausiai pilvo pūtimui palengvinti vartojama priemonė . 

  • Jis neabsorbuojamas organizme, nepatenka į sisteminę kraujotaką, todėl šalutinis poveikis mažai tikėtinas.
  • Simetikono poveikis išimtinai fizikinis: jis nesirezorbuoja, nepatenka į kraujotaką ir nedalyvauja cheminėse reakcijose.
  • Jis fizikiniu principu mažina oro burbuliukų plėvelės paviršiaus įtampą, todėl burbuliukai sutrūkinėja, o iš jų išsilaisvinusios dujos absorbuojamos pro žarnų sienelę arba pašalinamos pro išangę.
  • Simetikonas labai gerai toleruojamas, nes tai organizmui indiferentiška, inertinė medžiaga (silicio dioksidas – pagrindinė smėlio sudedamoji dalis).

Simetikonas tyrimų vaizdų kokybei pagerinti

Virškinimo organų (ir ne tik jų) ligų diagnostikai taikomų radiologinių tyrimų informatyvumas priklauso nuo tinkamo žarnyno paruošimo diagnostikos procedūrai. Žarnynui išvalyti prieš diagnostikos procedūras vartojamos įvairios priemonės, kaip antai: natrio fosfato, polietileno glikolio, manitolio ar druskos tirpalai, vidurių laisvinamieji vaistai. Šiomis priemonėmis siekiama visiškai ištuštinti žarnyną. Vis dėlto jos nepanaikina pilvo pūtimo, atsirandančio dėl žarnyne besikaupiančių dujų. Dujos ne tik kelia nemalonių pojūčių pacientui, bet ir blogina radiologinės diagnostikos metodų informatyvumą, vaizdo kokybę. Klinikinėje praktikoje dujų pašalinimui iš žarnyno prieš diagnostinius tyrimus plačiai yra vartojamas simetikonas. Simetikonas padeda greitai ir efektyviai pašalinti virškinimo trakte susikaupusias dujas, todėl dažnai skiriamas ruošiant pacientus pilvo ertmės ultragarsiniams , rentgenologiniams, instrumentiniams tyrimams, EIU (ekskrecinė intraveninė urografija) ar kitoms šlapimo, lytinės, kaulų sistemos organų diagnostikos ar gydymo procedūroms.