fbpx

Pilvo pūtimas

Pilvo pūtimas

Dujų atsiradimas - fiziologinis natūralus procesas

Oras į virškinamąjį traktą patenka ryjant, ar pasigamina dėl paties žarnyno veiklos. Normaliai žarnose būna apie 100–200 ml susikaupusių dujų , kurios susidaro virškinant maistą. Oro pašalinimas per tiesiąją žarną vidutiniškai ~15 (10-25) kartų per dieną yra normalus reiškinys. Dujų mišinys, esantis žarnose sudarytas iš 5 rūšių bekvapių dujų- azoto, vandenilio, anglies dvideginio, metano ir deguonies. Nemalonų žarnyno dujų kvapą sukelia sieros turinčių komponentų bei skatolo ar indolo priemaiša- šie junginiai išsiskiria virškinimo procese, veikiant žarnų bakterijoms.

Meteorizmas

Meteorizmas (lot. meteorismus- pilvo pūtimas) – tai subjektyvus padidėjusio spaudimo pilve pojūtis, dažniausia lydintis funkcines žarnų ligas. Meteorizmas vargina 16 – 30 proc. visos populiacijos, 43 proc. tokių pacientų naudoja vaistus ir tik 16 proc. iš jų kreipiasi į gydytojus. Nors meteorizmas nėra rimta liga, tačiau net ketvirtadalis pacientų nurodo, kad nemalonus pojūtis pilve mažina darbingumą ir sutrikdo kasdienę veiklą.

Kodėl kaupiasi dujos

 • Sutrikus kvėpavimui per nosį.
 • Geriant gėrimus per šiaudelį, geriant gazuotus gėrimus
 • Blogai sukramtant maistą ar kalbant valgio metu – daugiau oro nuryjama kartu su maistu
 • Gausiai vartojant maisto, turinčio padidintą oligosacharidų kiekį (ypač ankštiniai ir kitos daržovės – kopūstai (Briuselio ir žiediniai), švieži svogūnai, brokoliai, salierai, ridikėliai, agurkai, kai kurie vaisiai – obuoliai ir arbūzai, vynuogės, razinos, bananai)
 • Netoleruojant tam tikrų maisto produktų – pavyzdžiui pieno, grybų.
 • Esant mechaninėms kliūtims , trukdančioms žarnų turinio tranzitui (sąaugos, stenozė, navikai)
 • Sutrikus virškinamojo trakto motorikai (ūminių infekcijų, apsinuodijimų metu, išsivysčius pilvaplėvės uždegimui)
 • Sulėtėjus žarnyno veiklai (pavyzdžiui esant vidurių užkietėjimui)
 • Pilvo pūtimui didelę reikšmę turi stresas, nejudrus gyvenimo būdas

Mechanizmas

Patekusios į organizmą dujos susimaišo su žarnyne esančiomis gleivėmis ir suformuoja tirštas putas, sudarytas iš daugybės dujų burbuliukų. Dujos iš jų negali laisvai pasišalinti, ima kauptis. Susikaupusios dujos tempia žarnų sieneles, žarnos ima stipriau susitraukinėti, bandydamos išstumti susidariusius “dujų kamščius”. Šioms putoms slankiojant žarnynu iš vienos vietos į kitą, girdimas pilvo gurgėjimas. Dėl visų šių priežasčių skauda pilvą, sutrinka maisto medžiagų virškinimas ir pasisavinimas žarnyne. Kuo blogiau pasisavinamas – tuo dar labiau didėja dujų kaupimasis. Susikuria ydingas ratas – dujų susikaupimas žarnyne skatina spartesnį jų susidarymą ir kaupimąsi.

Kaip palengvinti pilvo pūtimą

Gydymas priklauso nuo meteorizmą sukėlusios priežasties:
 • Jei meteorizmą sukėlė žarnų obstrukcija, būtina atkurti žarnyno praeinamumą (spazmolitikai, chirurginė procedūra ar kt.). 
 •  nevartoti gėrimų ir maisto produktų, skatinančių gausų dujų susidarymą žarnyne
 • anatominis pilvo masažas ir faradizacija (impulsinės srovės terapija). 
 • Specialus rektalinis vamzdelis, įstatytas išangėn, padeda dujoms pasišalinti iš apatinės storųjų žarnų dalies. Kritiškai atvejais, kai pilvo pūtimas pasiekia gyvybei pavojingą laipsnį, gali būti atliekama žarnų punkcija troakaru pro pilvo sienelę.
 • Isterinis neurogeninis pilvo pūtimas yra gerybinis, jo epizodai praeina, bet linkę kartotis, standartinės gydymo priemonės paprastai neveiksmingos.
 • jei dujų kaupimasis žarnyne vargina nesmarkiai, gali būti vartojamos liaudies medicinos priemonės pilvo pūtimui mažinti: aguonų grūdeliai (sėklytės), pipirmėtė, šaltmėtė, kmynai, cinamonas, gvazdikėliai, muškato riešutas, anyžiai, pankolis.

Simetikonas - pilvo pūtimui palengvinti

Simetikonas – dažniausiai pilvo pūtimui palengvinti vartojama priemonė . 

 • Jis neabsorbuojamas organizme, nepatenka į sisteminę kraujotaką, todėl šalutinis poveikis mažai tikėtinas.
 • Simetikono poveikis išimtinai fizikinis: jis nesirezorbuoja, nepatenka į kraujotaką ir nedalyvauja cheminėse reakcijose.
 • Jis fizikiniu principu mažina oro burbuliukų plėvelės paviršiaus įtampą, todėl burbuliukai sutrūkinėja, o iš jų išsilaisvinusios dujos absorbuojamos pro žarnų sienelę arba pašalinamos pro išangę.
 • Simetikonas labai gerai toleruojamas, nes tai organizmui indiferentiška, inertinė medžiaga (silicio dioksidas – pagrindinė smėlio sudedamoji dalis).

Simetikonas tyrimų vaizdų kokybei pagerinti

Virškinimo organų (ir ne tik jų) ligų diagnostikai taikomų radiologinių tyrimų informatyvumas priklauso nuo tinkamo žarnyno paruošimo diagnostikos procedūrai. Žarnynui išvalyti prieš diagnostikos procedūras vartojamos įvairios priemonės, kaip antai: natrio fosfato, polietileno glikolio, manitolio ar druskos tirpalai, vidurių laisvinamieji vaistai. Šiomis priemonėmis siekiama visiškai ištuštinti žarnyną. Vis dėlto jos nepanaikina pilvo pūtimo, atsirandančio dėl žarnyne besikaupiančių dujų. Dujos ne tik kelia nemalonių pojūčių pacientui, bet ir blogina radiologinės diagnostikos metodų informatyvumą, vaizdo kokybę. Klinikinėje praktikoje dujų pašalinimui iš žarnyno prieš diagnostinius tyrimus plačiai yra vartojamas simetikonas. Simetikonas padeda greitai ir efektyviai pašalinti virškinimo trakte susikaupusias dujas, todėl dažnai skiriamas ruošiant pacientus pilvo ertmės ultragarsiniams , rentgenologiniams, instrumentiniams tyrimams, EIU (ekskrecinė intraveninė urografija) ar kitoms šlapimo, lytinės, kaulų sistemos organų diagnostikos ar gydymo procedūroms. 

Ką daryti kai pučia pilvą?

Dar nuo vaikystės žinome, kad tokie maisto produktai kaip kopūstai, pupelės skatina pilvo pūtimą. Atsisakykime šių produktų ir problemos nebus? Turime suprasti, kad dujų susikaupimas organizme ir jų šalinimas yra natūralus procesas, vis tik kelia nemalonius pilnumo, pilvo apimties didėjimo, tempimo, raižymo jausmus.

Priežastys: maistas ir ligos

Pilvo pūtimas vargina 20 – 30% visos žmonių populiacijos, o pagrindinis dujų virškinamajame trakte šaltinis – nurytas oras. Su kiekvienu kąsniu žmogus nuryja bent po kelis mililitrus oro, o gerdamas gali nuryti ir dar daugiau. Oro nurijimas (aerofagija) gali būti nemalonių pilvo pūtimo simptomų kaltininkas, nes kiekvieno žmogaus virškinimo traktas skirtingai reaguoja į dujas, patekusias į vidų. Dalis nuryto oro yra pašalinama raugėjant, o kita dalis nukeliauja žemyn ir turi praeiti virškinamąjį traktą. Didžiąją dalį ore esančio deguonies sunaudoja žarnyne gyvenančios mikrofloros, tačiau azoto dalis turi pereiti žarnyną, o tada pašalinta. Būtent toks oro keliavimas žarnynu gali sukelti jo raižymą, pilvo apimties padidėjimą, nevalingą dujų pasišalinimą ir panašiai. Manoma, kad skausmingus spazmus, dieglius ir pilvo gurgėjimą aerofagija dažniau sukelia nervingesniems, jautresniems, daugiau nerimo patiriantiems žmonėms.

Tam tikri maisto produktai, pirmiausia – fermentuotas maistas, kryžmažiedės daržovės, kaip kopūstas, žiedinis kopūstas, brokolis, pupelės, skatina organizmą išskirti daugiau dujų. Specialistai atkreipia dėmesį, kad dujų kaupimąsi dažnai skatina laktozės netoleravimas, kuri aptinkama pirmiausia pieno produktuose. Kai virškinimo sistema laktozės nesuskaido, procesą užbaigia žarnyno bakterijos, o tai skatina pilvo pūtimą. Nemaža dalis žmonių netoleruoja glitimo – medžiagos, randamos kviečiuose, rugiuose, miežiuose. Glitimas paskatina imuninę sistemą sukelti uždegimą ir pirmiausia pažeidžia žarnyno veiklą. Tai gali sukelti viduriavimą, pilvo pūtimą ir daugybę rimtų sveikatos problemų.

Pilvo pūtimas gali varginti ir dėl įvairių ligų: dirgliosios žarnos sindromo, Krono ligos ar kitų skrandžio bei žarnyno veiklos problemų. Galima išskirti ir dėl cukrinio diabeto ar kitų priežasčių sąlygotos virškinamojo trakto motorikos sulėtėjimo, žarnyno nepraeinamumo, pooperacinių ar infekcinių ir kitų sutrikimų. Pilvo pūtimą taip pat gali sukelti nėštumas ir nutukimas.

Kaip spręsti šią problemą?

Visų pirma turime pakeisti mitybos įpročius, tačiau vien mintis apie mitybos ir gyvenimo būdo pakeitimą gąsdina didžiąją dalį žmonių. Ne visada reikia drastiškų priemonių, o norint sumažinti dujų kaupimąsi visų pirma išmokite mėgautis maistu. Valgyti reikia atsisėdus prie stalo, susitelkus į patį procesą: atkreipti dėmesį į maisto kvapą, skonį, tekstūrą, maistą gerai sukramtyti, neužsiimti pašalinėmis veiklomis, nekalbėti, nesijuokti arba daryti tai labai saikingai. Nevalingas valgymas ne tik padidina virškinimo sutrikimų tikimybę, bet prisideda ir prie dažno persivalgymo, kuris didina gastroezofaginio refliukso ligos, nutukimo ir kitų negalavimų riziką. Venkite angliarūgšte prisotintų gėrimų, šiaudelių naudojimo, rūkymo. O pavalgę pasivaikščiokite, tokiu būdu mažiau oro nukeliaus į žarnyną. Be to, reguliariai mankštinantis, stimuliuojami žarnyno judesiai, o tai taip pat padeda sumažinti meteorizmą.

  Specialistai rekomenduoja vengti dujas skatinančių produktų: pupelių, svogūnų, salierų, morkų, džiovintų vaisių, bananų, abrikosų, Briuselio kopūstų, saldiklių su ksilitoliu, sorbitoliu ir manatoliu. Jei įtariate, kad pilvo pūtimą skatina turintys glitimo  ar pieno produktai, atsisakykite jų.

Jei jus vargina pilvo pūtimas, jums gali padėti Simetigat Forte, kuris yra skirtas simptomų, susijusių su didelio dujų kiekio pilvo ertmėje kaupimusi, tokių kaip pilvo pūtimas, pilnumo jausmas pilve ir raugėjimas, lengvinimui. Medicinos priemonė Simetigast Forte taip pat padeda pašalinti putas, dujas ir orą iš virškinimo sistemos prieš atliekant diagnostines procedūras pilvo ertmėje, pvz., ultragarsinį tyrimą, endoskopiją ir rentgenogramą, nes tai pagerina vaizdų kokybę.

Simetigast Forte sudėtyje esantis simetikonas yra saugus vartoti, nes nepatenka į kraujotaką, neįtakoja žarnyno mikrofloros ir maisto medžiagų įsisavinimo. Simetikonas mažina pilvo pūtimą, skaidydamas dujų burbuliukus, į kuriuos susikaupia dujos, ir taip palengvina jų pasišalinimą.